Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wałbrzychu informuje o stwierdzeniu przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie powiatu wałbrzyskiego. ASF stwierdzono
u dwóch dzików znalezionych w Wałbrzychu przy trakcji kolejowej w okolicach ul. Piotrowskiego (współrzędne miejsca znalezienia dzików – N50.80177;E16.29713).
W dniu 3 czerwca 2022 r. zostało opublikowane rozporządzenie nr 7 Wojewody Dolnośląskiego, na mocy którego wyznaczono miasto Wałbrzych oraz gminy: Boguszów Gorce, Czarny Bór, Głuszyca, Jedlina Zdrój, Mieroszów, Stare Bogaczowice, Szczawno Zdrój, Walim w powiecie wałbrzyskim jako obszar skażony (strefa objęta zakażeniem) afrykańskim pomorem świń u dzików (https://edzienniki.duw.pl/legalact/2022/3031/).
Ludzie NIE SĄ wrażliwi na zakażenie wirusem ASF dlatego choroba ta nie stwarza dla nich zagrożenia dla zdrowia i życia.
Apeluję o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bioasekuracji przez hodowców trzody chlewnej .
Wprowadzone zostały ograniczenia dotyczące uboju trzody chlewnej z przeznaczeniem mięsa na użytek własny w gospodarstwach .
Ubój trzody chlewnej na użytek własny dopuszczalny jest pod warunkiem, że świnie były utrzymywane w gospodarstwie co najmniej przez 30 dni przed ubojem.
Posiadacz zwierząt ma obowiązek zgłaszania do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wałbrzychu zamiaru uboju świń w celu produkcji mięsa na użytek własny co najmniej na 24 godziny przed jego dokonaniem. Świnie zostaną poddane badaniu przedubojowemu, a mięso pozyskane w wyniku tego uboju zostanie poddane badaniu poubojowemu przez urzędowego lekarza weterynarii.
Wszystkie wysyłki trzody chlewnej z terenu powiatu wałbrzyskiego zaopatrzone muszą być w świadectwo zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii na podstawie badania klinicznego świń przeprowadzonego nie wcześniej niż 24 godziny przed ich przemieszczeniem.
Wszystkie dziki odstrzelone na terenie powiatu wałbrzyskiego muszą w całości ( wraz z patrochami i narogami ) zostać przewiezione do komory chłodniczej wskazanej przez dzierżawcę , zarządcę danego obwodu łowieckiego , nadzorowanej przez Inspekcję Weterynaryjną. Po uzyskaniu negatywnego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku ASF tusze, skóry i narogi będą mogły być wykorzystane przez myśliwych wyłącznie na użytek własny.